Mesleki Yeterlilik Belgesi

Mesleki Yeterlilik Belgesi Hakkında Sıkça Sorular Sorular:

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınır?
Mesleki Yeterlilik Belgesi bir mesleği icra edebileceğinizi ve bu konuda yetkin olduğunuzu gösteren belgedir. Uzun yıllardır Avrupa Birliği Uyum Süreci kapsamında çalışmaları sürdürülen mesleki yeterlilikler 2015 yılı itibariyle Türkiye'de belirli mesleklerde zorunluluk olmaya başlamıştır. Önümüzdeki süreçte bütün mesleklerin bir yeterliliği ve belgesi olacaktır. Bu belgeye sahip olamayanlar mesleği kanunen icra edemeyecektir. 2015 itibariyle İnşaat ve diğer ağır işlerde belge zorunlu hale gelmiştir. İşverenler bu belgeye sahip olmayan çalışanlarının kademeli olarak belgelendirmektedir.
Mesleki yeterlilik belgesi işverenler ve çalışanlar için ortak fayda yaratır. Hem işverenler işe alım süreçlerinde belgeli personel seçerek yetkinliği kanıtlamış personel ile çalışır, hem de çalışanlar yetkinliğini kanıtlamak için başka yollara başvurmak zorunda kalmazlar. Her mesleğin ayrı yeterliliği, ayrı  sınav koşulları, ayrı ücretlendirmesi mevcuttur. Bununla ilgili sayfaları ziyaret ederek bilgi alabilirsiniz.  Avrupa ve gelişmiş ülkelerde ( Amerika Avusturalya Kanada vbz ) bir işi yapmaya yetkin olduğunuzu belgenizle kanıtlarsınız. Örneğin; Avusturalyada bir barda çalışmak isteyen birisi "Bartender License"  ( Bar Görevlisi Belgesi ) almak zorundadır. Eğer belgeniz yoksa bu işte çalışamazsınız..
Mesleki Yeterlilik Belgesi Nereden Alınır?
Mesleki Yeterlilik Belgesi, Mesleki Yeterlilik Kurumu ve Türkak tarafından akredite edilmiş, Sınav ve Belgelendirme merkezlerinden alınır. Bu merkezler Eğitim vermemektedir. Sadece Belgelendirme sınavı yapmakta ve personelin yetkinliğini ölçmektedir.  Başvurmak istediğiniz yeterliliği ( Meslek ) belirledikten sonra meslek ile ilgili sınav ve belgelendirme yapan kuruluşa başvuru yapmanız gerekmektedir.
Her merkez bütün mesleklerden sınav yapmamaktadır. Başvuracağınız merkezi belirledikten sonra o merkezin başvuru formu, belgelendirme ücreti ve kimlik ile başvuru yaparsınız ve belirlenen sınav tarihleri ve yerlerinde sınavlarınızı olarak belgelerinizi alırsınız.
Mesleki Yeterlilik Sınavı Nasıl Yapılır?
Mesleki Yeterlilik Sınavı farklı bölümlerden ve farklı sınav tiplerinden ( Teorik , Performans, Mülakat ) oluşmaktadır. 
Örneğin : İskele Kurulum Elemanı Seviye 3'e başvuru yapan bir aday aşağıdaki birimlerin bütün sınavlardan başarılı olmalıdır. 12UY0056-3/A1 İş Sağlığı ve Güvenliği ve İş Organizasyonunun Yapılması 12UY0056-3/A2 İskele Kurulumu, Kontrolü, Sökümü ve Depolama İşlemlerinin Yapılması birimlerinden sınav girmelidir.  A1 ve A2 birimlerinden Teorik Yazılı Test Sınavı olursunuz.  A2 birimden ise Performans sınavı olursunuz.  Her birimin geçme notu,soru sayısı ve sınav süresi farklı olabilir. Yani A1 birimden 10 soru 10 dakika, A2 birimden 20 soru 25 dakika olan bir sınav olabilirsiniz. Teorik Test Sınavında A1'den başarı olup A2'den başarısız olursanız bir daha sınava girdiğinizde sadece A2'den başarılı olmanız beklenir. 
UNUTMAYIN ! Başarılı olduğunuz bir birim 12 ay sürece geçerlidir. Eğer 12 ay boyunca diğer birimlerden başarılı olamazsanız başarılı olduğunuz birim geçerliliği kalmayacak tekrardan sınava girmeniz gerekecektir.  İskele Kurulum elemanı için yazılı sınavlardan yüzde 60 performans sınavından ise yüzde 80 oranında başarılı olursanız belgeyi alabilirsiniz. Performans sınavından mesleği icra etmeniz beklenir. Örneğin İskele Kurulum Elemanında, İskeleyi kurmanız ve sökmeniz beklenecektir. Diğer meslekler için meslekler bölümüne bakınız. Meslekler ile ilgili detaylı açıklamayı bulabilirsiniz.
Mesleki Yeterlilik Sınavı Nasıl Yapılır?
İçerik Hazırlanıyor.
Mesleki Yeterlilik Belgesi Sorgulama
Mesleki yeterlilik belgesi sorgulama işlemini belgeyi aldığınız kurumdan veya Mesleki yeterlilik kurumunun websitesinden yapılabilir. Belgenin alındığı kurumun websitesi veya sınav yazılım sisteminden sorgulama yapabilirsiniz. Mesleki Yeterlilik Kurumu Belge Sorgulama Kısmında sorgulama yapabilirsiniz.

Mesleki Yeterlilik Sınavı Hakkında ve diğer konular hakkında firmamız ile iletişime geçtiğiniz taktirde, yada iletişi formunu doldurup tarafımıza gönderdiğiniz taktirde size en kısa sürede dönüş yapılacaktır..

Videolar

Mesleki Yeterlilik Belgesi İçin MYK Tarafından hazırlanan ve Haber siteleri videoları

Çalışma Bakanlığı Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından hazırlanan ve mesleki yeterliliğin gerekliliğine dair açıklamaların olduğu "Kamu Spotu" dahilindeki videoları ve konu ile alakalı haber kanalları videolarını izlemenizi tavsiye ediyoruz..

Read more